Wokół Traktatu Lizbońskiego

Istnieje od szeregu lat organizacja zrzeszająca organizacje pozarządowe (NGO) ze wszystkich krajów UE pod nazwą: „Stałe Forum Europejskiego Społeczeństwa Obywatelskiego” z siedzibą w Brukseli. Została ona pod koniec roku 2007 zaproszona przez Parlament Europejski do konsultacji przygotowywanego dokumentu znanego dziś pod nazwą „Traktatu Lizbońskiego”. W dniach 8 – 9 listopada 2007 na koszt Parlamentu Europejskiego wyjechali do Brukseli przedstawiciele kilkuset NGO z całej unijnej Europy. Obrady przyniosły konkretne propozycje, dotyczące treści Traktatu i zostały formalnie zgłoszone autorom dokumentu. Ku wielkiemu zaskoczeniu Forum Społeczeństwa Obywatelskiego żaden z ich postulatów nie został uwzględniony. 20 lutego 2008 Parlament Europejski przyjął rezolucje końcową nad Traktatem Lizbońskim. Jaki sens miało zaproszenie członków Forum do dialogu, skoro ich stanowisko z listopada 2007 zostało całkowicie zignorowane przez autorów?

Na czerwiec 2008 r. znowu zostało Forum oraz europejskie organizacje pozarządowe zaproszone do Brukseli na dalszy ciąg konsultacji. Członkowie Forum uważają, że są wykorzystywani do fikcyjnego potwierdzenia, iż Traktat Lizboński jest skonsultowany z przedstawicielami społeczeństw Europy. W tej sytuacji Forum ostro zaprotestowało przeciwko przyjęciu Traktatu w taki sposób i postanowiło szeroko rozpowszechnić swoją rezolucję nr 2008/01 z 26 lutego br., która wykazuje niezrozumiałe manewry autorów dokumentu.

PZKS jest członkiem Stałego Forum Europejskiego Społeczeństwa Obywatelskiego i w kwestii przedmiotowej zajmuje analogiczne stanowisko.

Wiesław Gwiżdż

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com