Udział PZKS w konferencjach i sympozjach międzynarodowych

Quo vadis, Europo? - przykład jeden z wielu

W marcu 2003 r. obradowali w Gnieźnie politycy, intelektualiści, duchowni i członkowie organizacji katolickich którzy zastanawiali się, co czeka Europę, jakie wartości będą w niej dominować za kilka lat, jaka będzie jej tożsamość. Wśród przedstawicieli ponad 180 organizacji katolickich z całego kraju nasz związek reprezentowali w Gnieźnie; Wanda Jaworska, Wiesław Gwiżdz, Tadeusz Myślik, Roman Galusek, Ireneusz Warta, Roman Chowaniec, Kazimierz Sobieszczyk i Andrzej Błażków. - W ślad za Ojcem Świętym Janem Pawłem II opowiadamy się za wizją Europy łączącą duchową i kulturową tradycję Wschodu i Zachodu - głosi dokument, który uczestnicy spotkania Quo vadis, Europo?, nazwanego również IV Zjazdem Gnieźnieńskim, wysłali do Polaków, Europejczyków, władz jednoczącej się Europy, chrześcijan i ludzi dobrej woli. - Zniesienie granic w krajach nowej UE nie powinno prowadzić do utworzenia "twierdzy Europa" na jej zewnętrznych granicach - stwierdzili autorzy apelu.

- Ci, którzy się lękają, że nie podołają, wycofują się. Ja sądzę, że Kościół nie powinien kierować się lękiem, bo do odważnych świat należy - powiedział prymas Polski ksiądz kardynał Józef Glemp. Uczestnicy zjazdu domagali się między innymi, aby polskie prawo w dziedzinie moralności i kultury po zjednoczeniu gwarantował dwustronny protokół, podkreślając, że jednostronna deklaracja jest niewystarczająca. Akty prawne zjednoczonej Europy powinny gwarantować ochronę życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, wspierać małżeństwa oparte na trwałym związku mężczyzny i kobiety oraz rodzinę rozumianą jako fundament zdrowego społeczeństwa - głosi apel. Tekst apelu odczytał przewodniczący komitetu organizacyjnego sympozjum Michał Drozdek.

Michał Drozdek, redaktor naczelny kwartalnika Znaki Nowych Czasów poinformował, że apel zostanie wkrótce przesłany rządom wszystkich państw zjednoczonej Europy. Sympozjum zakończyła uroczysta Msza św. w gnieźnieńskiej katedrze.

Uczestnicy seminarium skierowali też list do Jana Pawła II. - Wiemy, że poszukiwanie drogi do duchowej jedności Europy stało się jedną z głównych trosk pontyfikatu Waszej Świątobliwości. Chcemy Cię, Ojcze Święty, zapewnić, że Kościół w Polsce Cię wspiera, że Europy się nie lękamy, że rozumiemy i podejmujemy tę tak ważną misję, jaką jest modlitwa i refleksja nad przyszłym obliczem Starego Kontynentu, jego tożsamością, kulturą i duchowością - czytamy w liście.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com